Běhání v zimě?

5/5 - (1 vote)

Zima nás zrovna nepovzbuzuje k pravidelným tréninkům. Existují však i lidé, kteří se nechtějí vzdát své oblíbené fyzické aktivity ani tehdy, když je teplota na teploměru stejně nízká jako jejich motivace. Běhání v zimě je spojeno s mnoha překážkami, mezi které patří třeba ztížené dýchání a větší riziko onemocnění. Ale i přes to, když budeme brát v potaz určité zásady, i zimní trénink může být příjemný a bezpečný pro zdraví.

Plánujte tréninky a pečujte o klouby – běhání v zime

Zima je období, kdy běžci připravují svoji formu na jarní a letní sezónu a důležitá běžecká utkání, která probíhají právě v těchto teplejších ročních obdobích. Chladnější dny jsou dobrým okamžikem pro práci na odolnosti organismu.

Tváří v tvář nepříznivým atmosferickým podmínkám je dobré pamatovat na vhodné rozplánování tréninků tak, aby tím zbytečně netrpěly klouby. Nejlepší je běhat na odsněženém podloží. Nedoporučuje se také běhání po kluzkých površích. V takové situaci se používá pozice těla, kdy máte hodně ohnutá kolena a tímto snížené těžiště kvůli lepší stabilitě. Je to zbytečná zátěž pro klouby. Navíc riziko pádu a následných zranění je za těchto podmínek mnohem vyšší.

Běhání ve vysokém sněhu taktéž přetěžuje klouby, protože musíme zvedat kolena zbytečně vysoko. Takový trénink může vést i k poškození svalů.

Dynamické rozehřátí svalů je Váš přítel

Zahřívací rozcvička má klíčový význam. Deset minut dynamických cviků jako výskoky, otáčení trupu, úklony nebo hmity Vám umožní optimální rozehřátí svalů i kloubů. Po vhodné rozcvičce můžete přistoupit ke standardnímu tréninku. Ten by měl být zakončený tak zvaným cool down, tj. přechodem z běhu v rychlou chůzi. Protahování, které je důležitou čiností po běžeckém tréninku, můžete provést až doma. To Vás ochrání před prochlazením svalů, které by mohlo vést k jejich poškození.

Zimní šatník běžce

Každý, kdo chce běhat v zimě, musí pamatovat na správné oblečení. Zimní šatník běžce by měl být vybaven hřejivým oblečením, ale takovým, které se snadno nepropotí. Dobrým řešením je pořídit si funkční prádlo. Toto prádlo odvádí vlhkost zevnitř ven. Jako druhou vrstvu můžete mít tričko a jako třetí sportovní bundu nebo fleecovou mikinu. Osobám, které trpí zimou více než ostatní, můžeme navíc doporučit vestu. Pamatujte také na hřejivé ponožky, které Vás účinně ochrání před mrazem. Mohou se hodit i čepice a šála. Vhodné oblečení udrží teplo ve svalech a umožní jim správně pracovat.

Doplnění běžeckého tréninku

Trénink v zimě můžete doplnit o cviky pro celkový rozvoj. Díky tomu snáze získáte očekávanou formu na jaro. Při návštěvě posilovny se doporučuje trénink posilující záda a břicho, protože právě tyto tělesné partie jsou zodpovědné za udržování správné postavy při běhu. Skvělým doplněním běžeckého tréninku může být také plavání a crossfit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *