Běžecké boty na zimu

Rate this post

Běhání v zimě může být stejně příjemné jako v létě. Ale pokud je venku pod nulou, sněží a fouká vítr, pro pohodlí během tréninku potřebujete vhodnou obuv. Většina běžců používá za chladného počasí trekovou obuv. I když je zpravidla určená na horské túry, perfektně se osvědčí i při běhání po zasněžených a zledovatělých površích.

Vlastnosti trekových bot

Treková obuv pro běžce je jako zimní pneumatiky pro auto. Zajistí pohodlí a bezpečnost v obtížných podmínkách. Obzvláště se bude hodit těm, kteří běhají v lese nebo na jiných trasách, které jsou zasněžené.

Trh s trekovou obuví se stále rozšiřuje, proto v obchodech máme stále více modelů trekových bot. I když boty od různých výrobců se liší v mnoha ohledech, většina z nich má určité společné vlastnosti. Neodlučným prvkem je silná podrážka s hlubokým vzorkem, která zajistí dobrou přilnavost k podloží a stabilitu i na kluzkých površích. Na rozdíl od standardních běžeckých bot mají trekové boty nižší úroveň amortizace a často jsou vybavené voděodolným svrškem a dodatečným zateplením.

Jak vypadá terénní treková obuv?

Trekové boty mají většinou svršek zhotovený z prodyšné síťoviny. Existují verze s voděodolnou membránou, ale v jejich případě narážíme na horší ventilaci. Výrobci trekové obuvi kladou velký důraz na ochranu chodidla, takže přední část boty je většinou chráněna speciální hmotou, které má chránit před zraněním vzniklým v důsledku úderu o tvrdý kořen nebo kámen. Běhání v terénu vyžaduje především stabilitu, a proto je u bot pro to určených méně amortizační pěny. Nezanedbatelný význam má izolační vrstva, která se nachází uvnitř podrážky a je zodpovědná za minimalizaci pociťování terénních nerovností. Hrubá podrážka s hlubokým vzorkem je základ. Na ní najdeme všeho druhu výběžky, kostky a háčky, které nám pomohou poradit si s kluzkými svahy. Časté jsou i speciální trny. Nepřekáží v běhu po asfaltu a pomáhají v překonávání zasněžených úseků.

Membrána v běžeckých botách

Boty s membránou jsou voděodolné, což znamená, že se voda nedostane dovnitř boty. Výrobci používají nejčastěji membránu Gore-Tex, která je vynálezem firmy W.L. Gore & Associates. Volba bot s membránou je dobrá pro všechny běžce, kteří v zimě nerezignují na trénink na čerstvém vzduchu. V takových botách Vám bude teplo a chodidla zůstanou suchá.

Zimní příslušenství

Pokud chcete běhat v klasické běžecké obuvi, můžete si dokoupit příslušenství, které Vám pomůže si poradit s méně příznivými podmínkami jako jsou mraz, vítr, déšť nebo sníh. Skvělým řešením jsou návleky, které si nandáte přes boty. Skrze ně se do bot nedostane sníh, voda, kameny nebo písek. Sahají nad kotník, takže navíc pomáhají udržovat teplo.

Teplo spočívá v detailech

Když si vybíráte zimní běžecké boty, nezapomeňte, že klíčovou roli zde hrají i ponožky. Obzvláště u lidí, kteří v zimě běhají ve stejných botách jako v létě. Do bot bez membrány je lepší či vzít hřejivější ponožky, například ty s příměsí merino vlny. Přírodní vlákno od těchto výjimečných ovcí způsobí, že chodidla budou teplá i přes promočené ponožky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *