Jak přizpůsobit boty počasí

Rate this post

S příchodem zimy vzniká pokaždé stejné dilema – jaké boty si vybrat, aby zvládly všechny atmosferické podmínky. Výběr není snadný nejen proto, že nabídka je stále širší, ale i proto, že se zimy stávají stále více nevyzpytatelné. Kůže, textilie, semiš… který materiál nejlépe zvládne sněhovou vánici, plískanici nebo chodníky posypané solí? Dnes se podíváme blíže na boty zhotovené z nubuku! Jsou do našich zimních podmínek vhodné?

Technické údaje

Pro začátek nějaká suchá fakta. Nubuk je kůže zpracovaná odlišným způsobem, obvykle hovězí, telecí nebo vepřová. Zní to sice poněkud podezřele, ale právě díky této úpravě z lícové strany patří tento materiál mezi nejodolnější. Pro zajímavost – k produkci nubukové obuvi může být použita pouze kůže s menším poškozením lícové strany. Navíc důkazem pro jeho odolnost a trvanlivost může být fakt, že se z něj vyrábí podrážky k botám na společenský tanec. Nubukové boty, kabelky nebo oblečení mohou být hladké nebo s lisovaným vzorem. Vždy se však budou vyznačovat tvrdostí a odolností. Znamená to, že tyto boty nám zajistí izolaci od mokrého podloží a ochrání v zimě naše chodidla?

Proč to stojí za to?

Tento typ kůže určitě způsobí, že Vám boty poslouží i několik sezón. Je velmi odolná, voděvzdorná a ochrání Vás před promočením chodidel. Při koupi bot na zimu je tento argument zásadní. Navíc, pokud o ně dobře pečujete, vypadají velmi efektně. Skvěle se osvědčí v casualových stylizacích. Jednou z lepších značek, která se věnuje výrobě nubukových bot, je značka Timberland, jejíž trapery už patří mezi klasiku. Pokud sníte o propracované zimní stylizaci, vyberte si jeden z barevných modelů od této značky! Ne náhodou jsou z nubuku často zhotovené i horolezecké boty, které kromě dobré přilnavosti zajistí ochranu i svrchním častem chodidel. Je to nevyvratitelný důkaz na to, že nubuk se skvěle osvědčí jak ve městě tak i v přírodě.

Základní problém s nubukem

Když se rozhodujeme pro koupi nubukových bot, určitě si zadáme do googlu heslo „nubuk“. Výsledky budou překvapivé, ale dozvíme se mnoho na téma toho typu kůže. Základní problém s nubukem je jeho čištění. Bohužel povrch, který připomíná slupku od broskve, je nejen příjemný na dotek, ale i velmi náchylný na zašpínění. I když se nám podaří přetrvat sníh na cestách bez promočení chodidel, fleky od soli na botách nás mohou odradit. Tento druh obuvi potřebuje vhodnou péči a hlavně impregnaci! Není to kůže, ze které snadno setřeme špínu vlhkým hadříkem a pak jen použijeme impregnaci. Pokud jsou fleky úpornější, musíme použít kartáček a mýdlo a následně impregnaci. Často je nutné vzít boty k odborníkovi, který nám vyčistí boty bez rizika poničení.

Když to shrneme – nubuk má své výhody i nedostatky. Pokud však o něj budeme správně pečovat, pravidelně jej čistit a impregnovat, poslouží nám v dobrém stavu i několik zim!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.